7. PRETIAHNITE SA PRED TRÉNINGOM
Krátkym rozohriatím a rozcvičením pred samotným počas aktivujete svaly a rozhýbete kĺby. Tým, že ich dostatočne pripravíte na fyzickú záťaž, znížite riziko ich poranenia.
8. NEZABUDNITE DÝCHAŤ
Dýchaním hlboko do brucha zaistíte okysličenie väčšieho množstva krvi a zároveň predídete nepríjemnému pichaniu v boku.
Tip! Skúste si ľahnúť na chrbát a na brucho si položiť dlaň s roztiahnutými prstami. Potom sa zhlboka nadýchnite tak, aby sa dlaň na bruchu dvíhala, ale hrudník stúpal len minimálne. Pri výdychu pozorujte, ako dlaň naopak klesá.
9. PRETIAHNITE SA PO TRÉNINGU
Krátkym, ale intenzívnym pretiahnutím po bežeckom tréningu všetky namáhané svaly uvoľníte a zvýšite ich pružnosť a flexibilitu. Svaly budú zároveň lepšie regenerovať a predídete aj nepríjemným kŕčom.
10. NEPODCEŇUJTE REGENERÁCIU
Nezabudnite, že po akomkoľvek tréningu je nutný aj dostatočný odpočinok. Dôležitá je pravidelnosť a tzv. neprepiesknúť začiatok. Počúvajte svoje telo a doprajte mu aj ťaženú regeneráciu.
Či už bude vašim cieľom ubehnúť maratón alebo si len ľahkým výklusom vyčistiť hlavu, vždy platí, že vás beh má predovšetkým baviť a nesmie vás bolieť. Predsa len športujete pre seba a pre svoje zdravie, nie naopak. Nehanbite sa preto zvoľniť tempo, prejsť plynule do chôdze alebo si nájsť inú športovú aktivitu, ktorá vás bude naozaj baviť. Jedine tak môžete pri športe vydržať dlhodobo, robiť v ňom pokroky a nebyť tak večným začiatočníkom.